Snapchat Bitiyor Mu?

Snapchat Bitiyor Mu?


Hepimizin bildiği gibi 2013 yılının  ortalarında Mark Zuckerberg Snapchat’i satın alma girişimlerinde bulunmuş ancak Snapchat bu teklifi reddetmişti. Reddin ardından Mark Zuckerberg ve Snapchat rekabeti başlamış oldu. Snapchat’in hikaye özelliğini önce Instagram’a, ardından Facebook Messenger’a getirmekle yetinmeyen Mark, bir sabah uyandığımızda gördük ki Whatsapp’ı da bu özellikten mahrum bırakmamış. Beğenenlerimiz oldu beğenmeyenlerimiz  de… Beğenenler anında paylaşımlar yaparken, beğenmeyenler eleştirilerini yine Whatsapp’ta durum güncelleyerek yaptılar. Nihayetinde ilk tepkilerden sonra alışıldı ve çok geçmeden benimsendi. Bu ara  çevremde şöyle bir durum gözlemliyorum gün içinde her uygulamaya ayrı hikaye yüklüyorlar. Tabii bu herkes için mümkün değil. Sosyal ağlardan biri her zaman daha sık kullanılan olacaktır. Peki Instagram, Messenger, Whatsapp bu kadar seçenek çoğalmışken Snapchat kitlesini kaybedecek mi? Snapchat bitecek mi? Şu an en çok merak edilen sorulardan bir tanesi bu. Snapchat rekabete girmek yerine kendine has özelliklerini geliştirmenin derdinde. Bu da mecrayı hikaye paylaşımı dışında da tercih edilir hale getiriyor. Daha önceleri test denemeleri yapan Snapchat artırılmış gerçeklik filtrelerini oyunlara dönüştürmeyi hedefliyor. Şimdiye kadar bir kaç defa test denemelerinde bulunmuş bile. Bunlardan bir tanesi “Princess and Queen” filtresi içinde bulunan basit oyun. Yüz filtresini açmak için öncelikle basit mücevher toplama oyununu bitirmeniz gerekiyor.
snap game1

 

Göreviniz etrafınızdaki mücevherleri toplamak.

recording (39)

                                       Mücevherleri topladıktan sonra yeterli puan elde ettiğinizde filtrenin kilidi açılıyor.
snap game2
Pokemon GO her ne kadar sabun köpüğü etkisi yaratsa da Nintendo’nun elde ettiği kârı tartışamayız.  Snapchat kullanıcılarına sunduğu sabit filtreler dışında sürekli yenilenen eğlenceli filtrelerle ilgiyi kaybettirmiyor. Bu düzenli güncelleme stratejisini arttırılmış gerçeklik oyunlarında da uygularsa Pokemon GO gibi etkisini hemen yitirmeyecek ve sürekliliği sağlayacaktır.
Diğer yandan Snapchat’i ayakta tutan en önemli faktör elbette markaların desteği. Sıkıcı internet reklamlarından kaçmak için bir çok kişinin adblock kullandığı bu günlerde Snapchat markaların tüketiciye daha yaratıcı yollarla ve rahatsız etmeden ulaşmalarına ortam sağlıyor. Tıpkı daha önce kendi gözlük markası Spectacles için hazırladığı logo tanıyan gizli filtre gibi.

 

Öyle görünüyor ki Mark’ın tüm çabasına rağmen Snap Inc. yenilikleriyle yoluna devam edecek ve kolay kolay bitmeyecek.

Kaynak: Socialmediatoday.com

Büşra Çiçek

Kocaeli Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım lisans mezunu, Marmara Üniversitesi Reklamcılık ve Tanıtım yüksek lisans öğrencisi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

LEAVE A COMMENT