Orjinal Görünümlü Çakma İşler 2


Esinlenmek ya da çalmak işte tüm mesele bu. Bir önceki yazım Orjinal Görünümlü Çakma İşler ‘ i hazırlarken ikincisini planlamamıştım. Reklam sektöründeki çalıp çırpmanın yaygınlığı sağ olsun, internette bu reklam çok yaratıcıymış, bu vasatmış diye dolaşırken yine esinlenilmiş(!) harika işlerle karşılaştım.

Bu kez meyve aromalı gıda ürünlerinde bir saplantıya dönüşmüş dahiyane fikri inceleyeceğiz. Çalıntı olması fikrin dahiyane olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bunu ilk düşünen ekip gerçekten öyle muazzam bir işe imza atmış ki taklitlerini yapmaktan çekinmemişler. Zira aşağıdaki reklamlar birbirleriyle karşılaştırılmasa gerçekten tek başlarına hayran kalınır cinsten.

Fikrimiz ürünün tazeliğini, doğal meyve kullanıldığını tüketiciye en basit ve kısa yoldan anlatmak için markayı meyvenin kendisine dönüştürmek.

Ajans:Tapsa Y&R, Madrid, Spain
Görsel Kaynak:www.adeevee.com/2012/02/jam-la-vieja-fabrica-pineapple-peach-strawberry-print/ 

Buyrun kopyası.

Görsel Kaynak: www.behance.net/gallery/3913057/Mary-Jelly

Ben artık bu işi daha fazla çalmazlar diyordum ki, maalesef yapmışlar. L’occitane markasının badem özlü vücut kremi yine aynı reklamla  tanıtılmış. Yalnız ne yalan söyleyeyim fikir çok iyi kendini hep satıyor. Zaten markanın takipçi yorumları ve beğenileri bunu kanıtlıyor. Bu arada reklamı göndererek yazıya katkıda bulunan Burcu Hanıma teşekkürü bir borç bilirim. Sizin de böyle gördüğünüz benzer işler varsa yorumda paylaşabilirsiniz.

Ajans: JWT, Lima, Peru

Görsel Kaynak:www.adeevee.com/2010/03/cadbury-adams-costa-rica-bubbaloo-cherry-strawberry-outdoor/

Esinlenme ve çakma arasındaki ayrımı yapmakta zorlanıyorum. Çünkü aslında bu reklamda da aynı fikir sakıza uyarlanmış. Aynı fikrin uyarlanmasına çalıntı diyeceksek, hiçbir şeyi değiştirme zahmeti göstermeyen aşağıdaki diğer reklama ne diyeceğiz?! Çalmanın da bir sınırı olmalı artık.

Ajans:Goodstein, Shanghai, China

Görsel Kaynak:www.adeevee.com/2016/06/pure-fruit-gum-strawberry-melon-orange-print/

Meyveli bir ürün reklamı mı? Tamam hemen bir çilek, bir böğürtlen bir kaç meyveyi toplayıp ürüne benzetelim, markanın logosunu da koyup beyaz boşluktan yararlanalım olsun bitsin. 🙂

Ajans:Sugar&Partners, Auckland, New Zealand

Görsel Kaynak:www.adeevee.com/2015/08/red-seal-strawberry-orange-blackberry-outdoor/

Daha bitmedi. Bir de meyve suyu versiyonları var.

Ajans:GarnierBBDO, San José, Costa Rica

Görsel Kaynak:www.adeevee.com/2006/03/dos-pinos-fruit-nectar-pear-peach-apple-print/

Ajans:Lowe Lintas Fmrg, Spain

Görsel Kaynak:www.adeevee.com/2001/09/granini-fruit-juice-tomato-pear-banana-orange-outdoor-print/

 

Etiketler:
Büşra Çiçek

Kocaeli Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım lisans mezunu, Marmara Üniversitesi Reklamcılık ve Tanıtım yüksek lisans öğrencisi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

4 yorum

 • Fıratcan Şahin
  30 Mart 2017 at 12:49

  Sakız reklamının çalıntısı orjinalinden daha hoş olmuş bence. İlki sakızdan iğrendirirken -tasarım olarak- diğeri insanın iştahını açacak cinsten sanki. 😀

  • Büşra Çiçek
   8 Nisan 2017 at 00:56

   Sonradan esinlenilmiş(!) işlerin üzerine daha çok emek harcandığı belli çakmalar orjinallerden daha iyi olmuş bir çoğunda gerçekten.

 • Burcu
  5 Nisan 2017 at 22:35

  Ve loccitane’ın reklamı:
  https://www.instagram.com/p/BSg6S84lcNV/

  • Büşra Çiçek
   8 Nisan 2017 at 00:48

   Sene 2017 bu fikir halen orjinalmiş gibi sunuluyor inanılmaz. Çok teşekkürler katkı için yazıya hemen ekliyorum. 🙂

LEAVE A COMMENT